image Rikthehet makthi i tërmeteve në Ballkan, lëkundet fuqishëm ishulli i bukur - Sinjali

Greqi/ Rikthehet makthi i tërmeteve në Ballkan, lëkundet fuqishëm ishulli i bukur

news image

Është rikthyer sërish makthi i tërmeteve në Ballkan, veçanërisht në Greqi. Mediet raportojnë se ishulli i bukur grek, Zakynthos, është tronditur nga një lëkundje e fuqishme 4.5 ballë të shkallës Rihter.

Ky ishull u godit edhe tri ditë më parë nga një tjetër lëkundje më e lehtë, 3.9 ballë i shkallës Rihter, me një gjatësi fokale prej 46 km.

Sipas Institutit Gjeodinamik, dridhjet sizmike të së enjtes ishin 11.4 km fokale dhe 37 km në jug-perëndim të Zakynthos.

foto galeri


Shpërndaje artikullin