image Rice: Synojmë të fitojmë Kupën e Botës në Katar

Futboll

Rice: Synojmë të fitojmë Kupën e Botës në Katar

news image

Pas arritjes në gjysmëfinale në 2018, si dhe në finalen e Euro 2020, Anglia ka tani skuadrën për të filluar të ëndërrojë për lavdinë e Kupës së Botës në 2022, sipas Declan Rice.

Ylli i West Ham ishte pjesë e skuadrës që i çoi Tre Luanët në atë humbje në finale të Kampionatit Evropian kundër Italisë, dhe është anëtar i një brezi lojtarësh anglezë jashtëzakonisht të vlerësuar.

Tani 23 vjeç, Rice po hyn në vitet e tij të pikut dhe do të shkojë në Katar në nëntor si një nga mesfushorët kryesorë të Premier League, si dhe një lojtar që Gareth Southgate e di se mund të mbështetet për të performuar në një nivel të lartë në situata presioni.

Dhe Declan Rice tani ka deklaruar se skuadra e Anglisë këtë dimër do të jetë “e frikshme”.

“Me skuadrën që kemi dhe lojtarët që vijnë, ne duhet të synojmë të fitojmë Kupën e Botës”, tha Rice për GOAL.

“Natyrisht, ne ishim kaq afër verës, por si tifoz i Anglisë dhe si lojtar, disa nga lojtarët që kemi në skuadër tani janë të frikshëm se sa të mirë janë. Ka edhe nga ata që e duan fanellën dhe janë lojtarë të shkëlqyer.

Kështu që ndihem sikur jemi në një vend të mirë, por kjo do të realizohet vetëm nëse shkojmë dhe fitojmë diçka të rëndësishme për vendin.

Më duket sikur do të shkonim dhe do të fitonim në Katar, do të ishte i pari që nga viti 1966, kështu që do të ishte masiv dhe ndihem sikur askush nuk pret që Anglia ta bëjë këtë,” shtoi ai.

“Pra, ne si lojtarë, mendjet tona janë në vendin e duhur dhe ndihem sikur çdo herë që shkojmë në një turne tani, Gareth e ka ndryshuar atë mentalitet me lojtarët për të besuar se mund ta fitojmë atë“, ka deklaruar Rice.

/GazetaSinjaliSport/