image Real Madridi e mendon rikthimin në stërvitje

Futboll

Futboll/ Real Madridi e mendon rikthimin në stërvitje

news image

Pasi Real Sociedad njoftoi se do të ktheheshin në stërvitje të martën, Real Madridi është një tjetër klub që po e synon këtë.

Los Blancos po debatojnë nëse do të ishte e përshtatshme të rikthehen përsëri në stërvitje, sepse, në rastin e tyre, ata ndjehen të përgatitur ta bëjnë këtë.

Real Madrid ishin klubi i parë që kaloi në karantinë më 12 mars pasi basketbollisti Trey Thompkins testoi pozitiv për koronavirus.

Valdebebas fillimisht ishte mbyllur deri në 26 Mars por Shteti i Emergjencës i Spanjës i shkaktuar nga COVID-19 ka nënkuptuar që nuk ka rihapur fare.

Ekipi mjekësor i klubit, i udhëhequr nga mjeku Niko Mihic, janë duke hartuar një protokoll sigurie që ekipet të ndjekin sapo të kthehen në stërvitje.

Ky protokoll do të mbajë në mendje situatën në vetë qytetin e Madridit, i cili ka qenë qendra e shpërthimit në Spanjë dhe një nga qytetet më të goditur nga virusi në botë.

Deri më sot dhe megjithë njoftimin e Real Sociedad, Real Madrid nuk ka caktuar një datë të kthimit fikse për stërvitje, por kjo temë tani do të jetë në mendjen e tyre./Gazeta Sinjali/