image Rama pas kritikave për Open Ballkanin dhe koncertin e Bregoviqit: Ata që po më mallkojnë në Kosovë, pushka top le t'u bëhet - Sinjali

Rama pas kritikave për Open Ballkanin dhe koncertin e Bregoviqit: Ata që po më mallkojnë në Kosovë, pushka top le t’u bëhet

news image

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka reaguar pas kritikave për çështjen e Open Ballkanit si dhe për koncertin e Birrës që do të mbahet në Korçë, për pjesëmarrjen e këngëtarit Bregoviq, shkruan Gazeta Sinjali.

Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka shkruar se: “A mund ta fitojë Kosova paqen dhe a mund të lulëzojë shteti i saj i ri, po edhe shqiptaria si e tërë, duke e kthyer Dialogun me Serbinë në një monolog që nuk i prish asnjë punë Serbisë (përkundrazi acaron prej vitesh tanimë nervat e aleatëve tanë të pazëvendësueshëm strategjikë, të cilëve për krejt fajin e monologuesve të Kosovës, Serbia u duket gjithnjë e më e pafajshme, ndërsa Kosova gjithnjë e më pak e arsyeshme)?”.

Tutje kryeministri ka shtuar se sipas tij Ballkani i Hapur është jo vetëm rruga e të ardhmes për prosperitetin e kombit shqiptar, si komb evropian që përkatësinë e vet e ka në Evropën e Bashkuar, por është edhe një mundësi e re dhe e madhe më shumë, në rrugën drejt njohjes së Kosovës nga Serbia.

Sa për një nga shumë shembuj të dobisë së madhe të Ballkanit të Hapur, kush nuk do që ta kuptojë pse Ballkani i Hapur e heq më në fund kufirin mes Shqipërisë e Kosovës, le të më thotë pse nuk e kanë hequr dot deri më sot, ata që e kanë premtuar me bujë dhe pse nuk e heq dot pa Ballkanin e Hapur atë kufi, asnjë prej atyre të cilëve “nuk u han luli” për aleatët e pazëvendësueshëm strategjikë të Kosovës e të Shqipërisë bashkë, që e mbështesin plotësisht nismën Open Balkan”, deklaroi Rama.

Gjithashtu, Rama është shprehur se kush mendon se duke e sharë e mallkuar atë e bën Kosovën me të fortë pushka top le t’i bëhet.

Kush në Kosovë mendon se duke më sharë e mallkuar mua e bën Kosovën më të fortë në luftën diplomatike për njohjen nga Serbia, pushka top le t’i bëhet, e ka të gjithë bekimin tim të nxjerrë krejt gjuhën jashtë”.

Ai për këtë çështje vazhdoi të thotë se: “Por ama askush në Kosovë a në Shqipëri qoftë, të mos presë assesi që unë dhe shumica e re qeverisëse e Shqipërisë, të heqim dorë nga lufta diplomatike për paqe e prosperitet ekonomik e social në Ballkanin e Hapur – përfshirë edhe njohjen e Kosovës nga Serbia. E cila bëhet me mend, krah për krah me aleatët e pazëvendësueshëm strategjikë të Shqipërisë e të Kosovës, e jo me “lulin” e kinse patriotizmit digjital”. /GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin