image PZAP pranon 100 ankesa nga partitë politike dhe kandidatët
[wp-story id="814678"]

Kosovë

Zgjedhjet/ PZAP pranon 100 ankesa nga partitë politike dhe kandidatët

news image

Në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP), nga dita e djeshme kur edhe është shpallur rezultati përfundimtar i zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit, janë dorëzuar 100 ankesa nga partitë politike dhe kandidatë për deputet.

Këtë e ka bërë të ditur kryesuesi i Sekretariatit të PZAP-së, Mul Desku.

Në këto ankesa prinë Partia e Pavarur Liberale (SLS) me gjithsej 42 ankesa, derisa për nga numri i ankesave e dyta radhitet Lidhja Demokratike e Kosovës me gjithsej 23 ankesa.

Deri më tani janë dorëzuar në PZAP apo subjektet politike, kandidatët e tyre i kanë dorëzuar gjithsej 100 ankesa. SLS ka dorëzuar më së shumti ankesa 42, Lidhje Demokratike ka dorëzuar 23, Partia Demokratike ka dorëzuar 12 ankesa, koalicioni NISMA-AKR-PD ka dorëzuar 6 ankesa, Lëvizja Vetëvendosje 5 ankesa një parti tjetër serbe PKS ka dorëzua 4 ankesa dhe disa parti të vogla me dy apo një ankesë“, tha ai.

Desku më tutje tregoi se natyra e ankesave ndërlidhet me mos përputhje  të rezultateve, derisa tha se prijnë kandidatët për nga numri i ankesave.

Kryesisht kundërshtojnë rezultatet e zgjedhjeve mos përputhjen e rezultateve mungesa e votave kryesisht kjo është natyra e ankesave… Ka edhe të subjekteve por ka edhe të kandidatëve për shembull tek SLS të gjitha ankesat 42 janë prej vetë subjektit, edhe të Nisma ka edhe të subjektit edhe të kandidatëve pjesa tjetër mund të themi se është e kandidatëve”, deklaroi ai.

Sekretari i PZAP-së tha se Paneli Zgjedhor ka kohë 72 orë që t’u jap përgjigje palëve të ankuara. Pas pranimit të vendimit nga PZAP-i, subjektet politike që janë sërish të pakënaqura, kanë të drejtë të paraqitjes së ankesave në Gjykatën Supreme brenda 24 orëve.

Kujtojmë që gjatë ditës së djeshme Komisionit Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 6 tetorit, ku prinë Lëvizja Vetëvendosje me gjithsej 220 mijë e 811 vota,  Lidhja Demokratike e Kosovës ka fituar 206 mijë e 458 vota, Partia Demokratike e Kosovës ka 178 mijë e 645 vota,  AAK-PSD ka marr 96 mijë e 883 vota, Lista Serbe 57 mijë e 15 vota, Nisma Socialdemokrate- Aleanca Kosova e Re- Partia e Drejtësisë ka 42 mijë e 72 vota./Gazeta Sinjali/