image Putin takohet me miliarderët kryesorë të Rusisë, i kërkon të rrisin investimet për të ruajtur ekonominë
[wp-story id="814678"]

Botë

Putin takohet me miliarderët kryesorë të Rusisë, i kërkon të rrisin investimet për të ruajtur ekonominë

news image

Vladimir Putin është takuar personalisht me miliarderët kryesorë dhe elitën e biznesit të Rusisë sot për herë të parë që kur ai urdhëroi trupat e tij të pushtonin Ukrainën më shumë se një vit më parë.

Udhëheqësi rus u kërkoi atyre të investojnë në teknologji të reja, objekte prodhimi dhe ndërmarrje për të ndihmuar Rusinë të kapërcejë, siç tha ai, përpjekjet perëndimore për të shkatërruar ekonominë e saj, raporton Reuters.

Ai tha se Moska deri më tani i kishte sfiduar këto përpjekje dhe firmat perëndimore që kishin vendosur të qëndronin në Rusi kishin marrë një vendim të zgjuar.

Imazhet nga tubimi treguan se pjesëmarrësit përfshinin miliarderët Oleg Deripaska, Vladimir Potanin, Alexei Mordashov, German Khan, Viktor Vekselberg, Viktor Rashnikov, Andrei Melnichenko dhe Dmitry Mazepin, interesat e të cilëve variojnë nga metalet dhe bankat deri te plehrat.

Shumë oligarkë rusë janë vendosur nën sanksionet perëndimore që nga shkurti i kaluar. Duke folur sot, Putin tha se nuk i kishte mbetur zgjidhje tjetër veçse të dërgonte forcat e tij në Ukrainë.

Ai u tha udhëheqësve të biznesit se Rusia po përballej me një “luftë sanksionesh”, por po e riorientonte me shpejtësi ekonominë drejt vendeve që nuk kishin vendosur sanksione ndaj Rusisë.

/GazetaSinjali/