image Puna më e vështirë në botë kryhet në Rusi - VIDEO

Kuriozitete

Puna më e vështirë në botë kryhet në Rusi – VIDEO

news image

Në një kantier të mbuluar me borë në Lindjen e Largët të Rusisë, punëtorët punojnë në temperatura nën zero për të mirëmbajtur anijet e mëdha gjatë dimrit të hidhur siberian.

Procesi i quajtur ‘vymorozka’ është një punë e mundimshme dhe e lodhshme që kërkon javë nën kushtet më të vështira, me temperatura që bien në minus 50 gradë Celsius.

Punëtorët heqin akullin që mbështjell anijet, duke kërkuar zona që kanë nevojë për riparim. Anijet janë ankoruar në portin e Yakutsk në brigjet e lumit Lena, burimi ekonomik i Siberisë në verë, gjatë muajve të dimrit.

Vendasit në Yakutia, republika më e madhe e Rusisë për nga toka, e quajnë këtë punë si një nga më të vështira në botë.

“Temperatura më e ulët në të cilën duhej të punonim ishte rreth -63 gradë Celsius. Ishte një sezon kur pata një dëmtim në gju. Është një punë e vështirë. Shumë njerëz mendojnë se është monotone.”

Puna kërkon jo vetëm qëndrueshmëri dhe forcë, por edhe saktësi ekstreme. Punëtorët duhet të sigurohen që të mos e presin akullin shumë shpejt dhe të mos depërtojë uji poshtë në anije.

“Një veprim i gabuar fundos të gjithë punën dhe do të duhet të fillosh përsëri. Unë mendoj se është puna më e vështirë edhe pse ka punë edhe më të vështira se kaq. Njeriu duhet të përpiqet të jetojë me të ftohtin.”

Sa më i ftohtë të jetë moti, aq më mirë ngrin akulli dhe aq më e qetë është puna, megjithëse temperaturat janë të vështira për disa punëtorë.

“Ndonjëherë, kur ngrini, ndjeni emocione negative prej saj – ndjeni se është shumë ftohtë për të punuar, dëshironi të shkoni në shtëpi, të hani ushqim dhe të relaksoheni, kështu që në këto temperatura duhet të kontrolloni veten.”

Pavarësisht kushteve të vështira, procesi ‘vymorozka’ lejon inspektimin, pastrimin dhe riparimin e anijeve, duke siguruar efikasitetin e tyre gjatë lundrimit. Përdoren teknika të avancuara dhe analiza të të dhënave për të parashikuar dështimet e mundshme dhe për të parandaluar problemet përpara se ato të ndodhin. /KlanNews

/GazetaSinjali/