image Publikohen pamjet e fundosjes së luftanijes “Moskva” - VIDEO

Botë

Publikohen pamjet e fundosjes së luftanijes “Moskva” – VIDEO

news image

Imazhet e para tregojnë anijen e Putinit, Moskva, në zjarr dhe duke u fundosur në Detin e Zi pasi u qëllua nga Ukraina ndërsa rekrutët tregojnë për tmerret në bord me qindra që mendohet se kanë vdekur.

Janë shfaqur imazhe të cilat duket se japin një pamje të parë së anijes kryesore ruse Moskva pasi u hodh në erë nga raketat ukrainase javën e kaluar përpara se të fundosej në fund të Detit të Zi.

Fotot, të cilat duket se janë marrë nga një anije shpëtimi pranë anijes luftarake ruse të goditur, tregojnë dëmtime në anën e majtë së bashku me flakët që digjen poshtë kuvertës dhe një shtresë të trashë tymi të zi që ngrihet në qiell.

The pictures seem to contradict Russian accounts of the sinking, after Moscow claimed the warship sank in choppy seas while being towed to the port of Sevastopol following an explosion on board

Moskva shfaqet e ulur poshtë në ujë, e mbështetur në anën e portit dhe duket se ka vendosur varkat e saj të shpëtimit pa asnjë ekuipazh të dukshëm në bord.

The images show what appears to be damage to the left-hand side of the vessel close to the water line, smoke and fire damage along its left-hand side, missing lifeboats and open helicopter bay doors - suggesting the aircraft has taken off. A rescue ship also appears to be behind the stricken ship, spraying water jets

Dera e tij e pasme e helikopterit është gjithashtu e hapur, duke sugjeruar se avioni është ngritur. Duket se ka edhe një anije zjarrfikëse pas anijes, e cila po spërkat avionët e ujit në ajër, shkruan dailymail.

/GazetaSinjali/