image PSG dëshiron t'i zgjasë kontratën Messit

Futboll

PSG dëshiron t’i zgjasë kontratën Messit

news image

Paris Saint-Germain thuhet se dëshiron të zgjasë kontratën e superyllit Lionel Messi edhe për një vit.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë nënshkroi një marrëveshje në kryeqytetin francez deri në vitin 2023 pasi u largua nga Barcelona verën e kaluar.

Ndërsa sezoni i tij debutues në PSG ishte më i dobëti për kontributin e tij për gola për 15 vjet, vlera ekonomike që Messi i solli klubit në lidhje me shitjet e fanellave dhe marrëveshjet e sponsorizimit ishte gjigante.

PSG thuhet se dëshiron të zgjasë kontratën me Lionel Messi edhe për një vit

Sipas Marca, kampionët e Ligue 1 i kanë thënë 35-vjeçarit se duan që ai të qëndrojë përtej verës së ardhshme, por ende nuk është bërë një ofertë konkrete.

Nga ana e Messit, sugjerohet se ai nuk do të marrë një vendim për të ardhmen e tij deri pas Kupës së Botës të Katarit në dimër.

Ka pasur raportime se kontrata aktuale e sulmuesit tashmë përfshin opsionin e një zgjatjeje njëvjeçare, por Marca pretendon se nuk është kështu.

Sugjerohet se Messi nuk do të marrë një vendim për të ardhmen e tij deri pas Botërorit të Katarit

Pasi luftoi me çështjet e fitnesit kur ai nënshkroi për herë të parë me PSG verën e kaluar, goli i parë i Messit për klubin nuk erdhi deri në nëntor dhe ai e gjeti rrjetën vetëm gjashtë herë në Ligue 1 gjatë gjithë sezonit.

Ai përfundoi i dyti pas Kylian Mbappe në tabelën e asistimeve me 14, ndërsa shënoi edhe pesë herë në Champions League.

Kontrata e Messit në Paris është raportuar të jetë me vlerë 960,000 funtesh në javë, duke e bërë atë lojtarin e dytë më të lartë në botë – sërish i mposhtur vetëm nga bashkëlojtari i PSG-së, Mbappe.

/GazetaSinjaliSport/