image Princi i Arabisë u premton lojtarëve nga një veturë 'Rolls-Royce' secilit, kap vlerën e afro 10 milionëve

Futboll

Princi i Arabisë u premton lojtarëve nga një veturë ‘Rolls-Royce’ secilit, kap vlerën e afro 10 milionëve

news image

Princi i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman u ka premtuar lojtarëve të kombëtares nga një Rolls-Royce Phantom secilit falë fitores së tyre ndaj Argjentinës.

Lajmi vjen pasi u shpall një festë publike për vendin pas fitores së tyre 2-1 të martën.

Arabia Saudite, e renditur e 51-ta në botë nga FIFA dhe kështu skuadra me renditjen më të ulët të Kupës së Botës, mundi Argjentinën nr.3 të botës në ndeshjen e parë të Grupit C, duke i dhënë fund një serie pa humbje prej 36 ndeshjesh.

Golat nga Saleh Al Shehri dhe Salem Al Dawsari erdhën pas golit të Lionel Messit në atë që ishte një nga shokimet e të gjitha kohërave në Kupën e Botës.

Dhe pasi publiku i Shtetit të Gjirit mori një ditë pushimi, lojtarët tani do të marrin shpërblimin e tyre.

Raporte të shumta pretendojnë se Bin Salman i ka premtuar skuadrës një Rolls-Royce secilit, me çmime për Phantom luksoze duke filluar nga 363,600 funtesh.

Kjo shifër do të ishte e barabartë me 9.4 milionë funte për Bin Salmanin, i cili thuhet se ka një pasuri neto prej 8 miliardë dollarësh.

Ndeshja e ardhshme për Arabinë Saudite është Polonia të shtunën, ku një fitore do t’i bënte ato të bëjnë një hap të madh drejt arritjes së raundeve me eliminim direkt të kompeticionit.

Për rezultatin, eksperti evropian i futbollit Julien Laurens tha për talkSPORT: “Vërtet e pabesueshme. Kjo është ajo që ka të bëjë me Kupën e Botës.

Kjo është një nga përmbysjet më të mëdha, më të mëdha të të gjitha kohërave, së bashku me fitoren e Koresë së Veriut kundër Italisë në 1966, Kamerunit kundër Argjentinës në 1990, Senegalit kundër Francës në 2002“, deklaroi ai.

/GazetaSinjaliSport/