image Luftimet në Sudan: Palët ndërluftuese arrijnë në Arabinë Saudite për bisedime

Botë

Luftimet në Sudan: Palët ndërluftuese arrijnë në Arabinë Saudite për bisedime

news image

Përfaqësues nga ushtritë ndërluftuese të Sudanit kanë mbërritur në Arabinë Saudite për negociatat e tyre të para ballë për ballë.

“Bisedimet para negociatave” midis ushtrisë sudaneze dhe Forcave paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) do të fillojnë të shtunën në Jeddah. Ato sponsorizohen nga SHBA dhe Arabia Saudite.

Disa armëpushime janë prishur që nga fillimi i luftimeve javë më parë.

Të dyja palët kanë thënë se do të diskutojnë një armëpushim humanitar, por jo një fund të konfliktit.

Të shtunën, ministri i jashtëm saudit Faisal bin Farhan mirëpriti përfaqësuesit nga të dyja palët. Ai tha se shpresonte se bisedimet do të “çonin në përfundimin e konfliktit dhe kthimin e sigurisë dhe stabilitetit në Republikën e Sudanit”.

Gjenerali Mohamed Hamdan Daglo, i cili drejton RSF-në, tha në Twitter se grupi vlerësoi të gjitha përpjekjet për të vendosur një armëpushim dhe për t’i ofruar ndihmë popullit sudanez. Ai këmbënguli gjithashtu se RSF ishte e përkushtuar ndaj “kalimit në një qeveri të udhëhequr nga civilët”.

Gjenerali Daglo, i njohur më mirë si Hemedti, është i përfshirë në një luftë të ashpër për pushtet me komandantin e ushtrisë sudane, gjeneralin Abdel Fattah al-Burhan – presidenti de fakto i vendit.

Bisedimet e së shtunës vijnë mes raporteve për përleshje të vazhdueshme në kryeqytetin sudanez, Khartoum.

Qindra njerëz janë vrarë dhe rreth 450,000 civilë janë zhvendosur që nga fillimi i luftimeve. Nga ai total, thotë Organizata Ndërkombëtare për Migracionin, më shumë se 115,000 kanë kërkuar strehim në vendet fqinje.

Një deklaratë e përbashkët SHBA-Saudite u bëri thirrje “të dyja palëve të marrin në konsideratë interesat e kombit sudanez dhe popullit të tij dhe të angazhohen në mënyrë aktive në bisedimet drejt një armëpushimi dhe përfundimit të konfliktit”.

Një zëdhënës i agjencisë së OKB-së për fëmijë, James Elder, tha se vetëm 11 ditët e para të konfliktit kishin vrarë rreth 190 fëmijë dhe plagosur 1700 – dhe këto shifra ishin vetëm nga institucionet shëndetësore në Khartoum dhe Darfur.

“Realiteti ka të ngjarë të jetë shumë më keq,” tha ai.

Intensiteti i luftimeve ka penguar dërgimin e ndihmave shumë të nevojshme.

Deri më tani, gjenerali Burhan dhe Hemedti, të cilët udhëhoqën një milici arabe në konfliktin brutal të Darfurit, kanë treguar pak gatishmëri për të arritur një zgjidhje paqeje.

/GazetaSinjali/