image Presidenti i LaLigas, Tebas: Do të paraqesim ankesë kundër PSG-së, nuk do të lejojmë një klub evropian të shkatërrojë futbollin
[wp-story id="814678"]

Futboll

Presidenti i LaLigas, Tebas: Do të paraqesim ankesë kundër PSG-së, nuk do të lejojmë një klub evropian të shkatërrojë futbollin

news image

Paris Saint-Germain është akuzuar se ka “mashtruar” rregullat e Fair Play Financiar (FFP) për të lidhur Kylian Mbappe me një zgjatje të kontratës, me shefin e Ligës, Javier Tebas që konfirmon se ai do të paraqesë një ankesë zyrtare në UEFA.

Mbappe “tronditi” botën e futbollit duke njoftuar vendimin e tij për të nënshkruar një marrëveshje të re trevjeçare me PSG-në më 21 maj, pas disa muajsh që ishte i lidhur fort me një transferim të lirë te Real Madrid.

Fituesi i Kupës së Botës thuhet se kishte rënë dakord me marrëveshjet me “Los Blancos” vetëm për të kthyer pas vendimin, duke e lënë të zemëruar shefin e Ligës, Tebas.

Shefi spanjoll i futbollit e përshkroi kontratën e re të Mbappe si “skandaloze” ndërsa pyeti se si PSG ishte në gjendje të përballonte të paketën e tyre të pagave pas postimit të borxheve të mëdha në vitet e fundit.

Tebas tani ka dyfishuar komentet e tij fillestare dhe ka sugjeruar që UEFA është në xhepin e presidentit të Parc des Princes Nasser Al-Khelaifi.

“PSG, me më shumë humbje dhe fatura pagash se Real Madridi apo Barça, rinovon me Mbappen me shuma kaq të larta. Është e pamundur nëse nuk ka mashtrim për sponsorizimet apo kontributet kapitale në një nivel më të lartë se ai i vendosur nga UEFA,” tha Tebas në Europa Press Mëngjeset Sportive.

“A mund të bëjë presidenti i PSG-së çfarë të dojë sepse UEFA është financiarisht e varur prej tij? Nuk mund të jetë”.

Ai shtoi: “Ne do të paraqesim ankesën kundër PSG-së fillimisht në UEFA, brenda një ose dy ditësh. La Liga nuk do të lejojë një klub evropian të shkatërrojë futbollin evropian. Ankesa është e shkruar dhe nuk është posturuese, është e dhëna objektive ekonomike”, ka deklaruar Tebas.

/GazetaSinjaliSport/