image Presidenti i La Ligas mirëpret rikthimin e Ronaldos në kampionatin spanjoll

Futboll

Presidenti i La Ligas mirëpret rikthimin e Ronaldos në kampionatin spanjoll

news image

Presidenti i La Ligas, Javier Tebas do të donte të shihte Cristiano Ronaldon në Spanjë, por pranoi se ai nuk ishte i sigurt nëse ishte “e mundur” që Atletico Madrid të nënshkruante me yllin e Manchester United.

Ronaldo thuhet se po kërkon një largim nga United më pak se një vit pasi u kthye nga Juventusi, supozohet se për shkak të mungesës së futbollit të Champions League pas përfundimit të “Djajve të Kuq” në vendin e gjashtë në Premier League sezonin e kaluar.

Kapiteni i Portugalisë, i cili shënoi 24 gola në 38 ndeshje në sezonin 2021-22, u rikthye në terrenin stërvitor të United të martën pasi kishte humbur turneun parasezonal të klubit në Azi dhe Australi.

Atletico së fundi ishte përfolur si një destinacion i mundshëm, megjithëse presidenti i klubit Enrique Cerezo e përshkroi atë si “praktikisht të pamundur”.

Tebas do të inkurajonte çdo lëvizje për ta rikthyer 37-vjeçarin në Spanjë, duke u thënë gazetarëve: “Do të doja ta shihja përsëri Cristiano Ronaldon në La Liga.

Nëse është e mundur apo jo për Atletico Madridin, nuk e di. Do të duhej të largoheshin disa lojtarë nëse do të donin. Për të nënshkruar me një lojtar të atij niveli, duhet të lini vend”.

Ronaldo kaloi nëntë vjet në Real Madrid midis 2009 dhe 2018 dhe u bë golashënuesi rekord i klubit, duke shënuar 451 herë në 438 ndeshje për “Los Blancos”.

/GazetaSinjaliSport/