image Po turpëroheni nga gazrat e tepërta? Ja mënyra se si t’i ndaloni - Sinjali

Po turpëroheni nga gazrat e tepërta? Ja mënyra se si t’i ndaloni

news image

Gazrat janë një pjesë normale e jetës dhe një nënprodukt natyror i një sistemi tretës të shëndetshëm. Gazi në trupin tuaj duhet të dalë, përndryshe ju do të fryheni si një tullumbace e mbushur shumë.

Shumica e njerëzve lëshojnë gazra midis 14 dhe 23 herë në ditë. Kjo mund të tingëllojë si shumë, por shumica e tyre janë pa erë dhe relativisht të padukshme. Ëhtë e zakonshme që njerëzit të ndjehen sikur lëshojnë gazra më shumë se të tjerët, por zakonisht është e pavërtetë.

Shumica e gazit që kaloni është ajri i gëlltitur. Ju gëlltisni ajrin gjatë gjithë ditës ndërsa hani dhe pini. Gazrat e tjerë prodhohen në traktin tuaj tretës pasi ushqimi që hani tretet.

Edhe pse gazrat janë një pjesë normale e jetës, ato mund të jetë të papërshtatshme në shumë raste. Nuk ka asnjë mundësi që ju ti ndaloni ato, por ekzistojnë mënyra për të zvogëluar sasinë e tyre në sistemin tuaj.

1. Hani më ngadalë dhe me mend

Shumica e gazit në trupin tuaj është ajri i gëlltitur. Ndërsa është e pamundur të shmangni gllabërimin e ajrit plotësisht, ju mund të zvogëloni sasinë që gëlltisni. Kur hani shpejt, ju gëlltisni shumë më tepër ajër sesa kur hani ngadalë.

Kjo është veçanërisht e vërtetë kur jeni duke ngrënë në lëvizje. Shmangni ngrënien gjatë përfshirjes në aktivitete të tjera, si ecja, drejtimi i makinës ose biçikleta.

2. Mos përtypni çamçakëz

Njerëzit që përtypin çamçakëz gjatë gjithë ditës gëlltisin shumë më tepër ajër sesa ata që nuk e bëjnë. Nëse jeni të shqetësuar për mbajtjen e frymës tuaj të freskët, provoni të hani në vend të kësaj një nenexhik pa sheqer. Një larje e gojës me veprim të gjatë mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e baktereve që shkaktojnë erë të keqe në gojën tuaj.

3. Mos hani ushqime që prodhojnë gaz

Disa ushqime prodhojnë më shumë gaz se të tjerët. Karbohidratet e caktuara janë fajtorë të zakonshëm, përfshirë ato me fruktozë, laktozë, fibra të patretshme dhe niseshte. Këto carbs janë fermentuar në zorrë të madhe dhe kanë një histori të shkaktimit të problemeve të tretjes.

Shumë njerëz me sindromën e zorrës së irritueshme (IBS) eksperimentojnë me një dietë të ulët FODMAP (oligosakaridet e fermentueshme, disakaridet, monosakaridet dhe pololet), gjë që shmang sheqernat e fermentueshëm.

Sidoqoftë, shumë nga këto ushqime që prodhojnë gaz janë një pjesë thelbësore e një diete të shëndetshme. Ndoshta nuk do të keni nevojë t’i shkurtoni plotësisht këto ushqime nga dieta juaj, por mund të hani më pak prej tyre.

Karburantet e zakonshëm që prodhojnë gaz përfshijnë:

Sheqerna komplekse: Fasule, lakër, lakër Brusel, brokoli, asparagus, sorbitol dhe perime të tjera.

Fruktoza: Qepë, artichokes, dardha, pije joalkoolike, lëng frutash dhe fruta të tjera.

Laktoza: Të gjitha produktet e qumështit, përfshirë qumështin, djathin dhe akulloren.

Fibër i pazgjidhshëm: Shumica e frutave, krunde tërshërë, bizele dhe fasule.

Niseshte: Patate, makarona, grurë dhe misër.

4. Kontrolloni për intolerancat ushqimore me një dietë eleminimi

Intolerancat ushqimore janë të ndryshme sesa alergjitë ushqimore. Në vend të një përgjigje alergjike, intolerancat ushqimore shkaktojnë shqetësime të tretjes si diarreja, gazi, fryrja dhe vjellja. Një intolerancë e zakonshme ushqimore është intoleranca e laktozës. Laktoza gjendet në të gjitha produktet e qumështit.

Një dietë eleminimi mund të ju ndihmojë të ngushtoni çështjen e gazit tuaj të tepërt. Provoni të eliminoni të gjitha produktet e qumështit nga dieta juaj.

Nëse jeni ende duke lëshuar gazra anormal, provoni të eliminoni ushqimet që prodhojnë gaz të listuara më lart. Pastaj, ngadalë filloni të shtoni ushqime përsëri në një nga një. Mbani shënime të hollësishme të vakteve tuaja dhe simptomave që shfaqen.

5. Shmangni sode, birrë dhe pije të tjera të gazuara

Flluskat e ajrit që gjenden në pijet e gazuara janë famëkeqe për aftësinë e tyre për të prodhuar gazra. Por një pjesë e këtij ajri do të bëjë rrugën e tij përmes traktit tuaj tretës dhe do të dalë nga trupi juaj përmes rektumit. Provoni të zëvendësoni pijet e gazuara me ujë, çaj, verë ose lëng pa sheqer.

6. Provoni shtesat enzimë

Beano është një ilaç mbi-counter (OTC) që përmban një enzimë tretëse të quajtur a-galactosidase. Ndihmon në zbërthimin e karbohidrateve komplekse.

Kjo lejon që këto carbs komplekse të prishen në zorrët e vogla, në vend se të lëvizin në zorrë të madhe për t’u shkatërruar nga bakteret që prodhojnë gaz.

Një studim nga viti 2007 zbuloi se a-galaktozidaza zvogëlon ndjeshëm ashpërsinë e flatulencës pas një vakt të mbushur me fasule. Por, nuk ndihmon me gazin e shkaktuar nga laktoza ose fibra.

Laktaid përmban një enzimë të quajtur laktazë që ndihmon njerëzit me intolerancën e laktozës që tretet produktet e qumështit. Duhet gjithashtu të merret para ngrënies. Disa produkte të qumështit janë gjithashtu në dispozicion me laktozë të reduktuar.

7. Provoni probiotikët

Trakti juaj tretës është plot me baktere të shëndetshme që ju ndihmojnë të tretni ushqimin. Disa baktere të shëndetshme mund të tretin gazin e hidrogjenit që bakteret e tjerë prodhojnë gjatë tretjes.

Probiotikët janë shtesa dietike që përmbajnë këto baktere të mira. Shumë njerëz i marrin ato për të zvogëluar simptomat e shqetësimit të tretjes ose për të trajtuar kushte kronike si IBS.

8. Lini duhanin

Sa herë që thithsni një cigare, gëlltisni ajër. Pirja e duhanit shpesh mund të shtojë shumë ajër shtesë në trupin tuaj.

9. Trajtoni kapsllëkun tuaj

Kur ushqimi i tretur qëndron në zorrën tuaj për periudha të gjata kohe, ai vazhdon të fermentohet. Ky proces i fermentimit prodhon shumë gaz që është shpesh me erë të keqe.

Hapi i parë në trajtimin e kapsllëkut është rritja e konsumit tuaj të ujit. Pirja e sa më shumë ujë të jetë e mundur do të ndihmojë që gjërat të lëvizin. Së dyti, rrisni konsumimin e fibrave tuaj me fruta dhe perime ose një shtesë fibër si Metamucil.

10. Rritni aktivitetin tuaj fizik

Provoni një nivel të moderuar të ushtrimit katër deri në pesë ditë në javë. Ju gjithashtu mund të dëshironi të provoni një shëtitje të ngadaltë pas ngrënies së madhe.

Kur duhet të shoh një mjek?

Shumica e rasteve të gazit të tepërt nuk janë shenjë e asgjë serioze. Me siguri do të shihni disa përmirësime nga ndryshimet në stilin e jetës apo ilaçet OTC. Mbajtja e një ditari ushqimor mund të jetë e dobishme për të përcaktuar nëse keni zhvilluar një intolerancë ushqimore.

Bëni një takim me mjekun tuaj nëse simptomat tuaja papritmas bëhen të rënda ose nëse jeni duke përjetuar:

-Dhimbje

-Të përzier

-Të vjella

-Diarre. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: