image Parashikimi i motit, këto temperatura do të mbizotërojnë gjatë ditës së sotme

Kosovë

Parashikimi i motit, këto temperatura do të mbizotërojnë gjatë ditës së sotme

news image

Gjatë ditës së sotme, sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, pritet të mbajë mot kryesisht me diell, shkruan Gazeta Sinjali.

Vranësira të pakta parashihen për rreth relievit malor.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 9-12 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 26-30 gradë Celsius.

Në njoftimin e IHK thuhet që “indeksi UV do të jetë në vlerat e larta, prandaj këshillohet që udhëzimet e IKSHP të respektohen, (që nga ora 10-17 mundësisht mos të jemi në kontakt direkt me rrezet e diellit). Do të fryjë erë kryesisht nga veriu dhe verilindja me shpejtësi 1-5m/s”.

Mund të jetë një imazh i harta

/GazetaSinjali/