image Pesë këshilla nga Jennifer Lopez që mund t’jua ndryshojnë jetën

Bota e Yjeve

Pesë këshilla nga Jennifer Lopez që mund t’jua ndryshojnë jetën

news image

Jennifer Lopez ka kaluar të pesëdhjetat dhe ka qenë në industrinë e muzikës dhe të filmit për më shumë se 30 vjet.

Ajo u bë e famshme si valltare, këngëtare dhe aktore, kurse sot, e famshmja J.Lo ka tri martesa, dy fëmijë, mbi 20 filma, nëntë albume në studio, një linjë kozmetike dhe disa marrëdhënie për të cilat gumëzhinte e gjithë bota, transmeton kosovapress.

Kur lajmi i ndërprerjes së pretenduar të marrëdhënies me yllin e bejsbollit, Alex Rodriguez, u shfaq në fund të javës së kaluar, dhe më pas, për fundjavën, mohimet e këtij lajmi, ne pyesnim se çfarë jete të trazuar dashurie një diva latine mund të na mësojë?

Jennifer ka shumë këshilla, dhe disa nga citimet, të cilat na lanë përshtypjen më të fortë, ndahen më poshtë.

1. Kurseni vajzës suaj besimin në përralla

– Unë jam rritur me përrallën “Do të shfaqet një princ, i cili do të të shpëtojë”, “Prisni për dashurinë e vërtetë – kjo është ajo që do t’ju bëjë të lumtur”, “Nëse nuk jeni i martuar, nuk mund të jeni të lumtur”.

Epo, më lër të të tregoj, vajza ime kur ishte tetë vjeç, ajo tha: “Nuk e di nëse dua të martohem, mami”. Ky është qëndrimi i duhur! Sepse nëse ajo nuk dëshironte, pse do të duhej? Që në moshë të re, unë e mësoj atë që të dojë veten para së gjithash.

2. Duhet të punohet për lidhjet

– Ne jemi duke punuar për disa gjëra, tha Jennifer Lopez kur ajo mohoi lajmet për ndarjen me Rodriguez. Dhe ky është realiteti i çdo marrëdhënieje cilësore. Në mënyrë që të mbijetojë dhe të zgjasë, duhet të punohet.

Është e nevojshme të ushqehet marrëdhënia, të investohet kohë dhe emocione, të mendohet për partnerin dhe ndjenjat e tij, por gjithashtu të pritet të bëjë të njëjtën gjë.

3. Plakja është çështje qëndrimi

– Kam kuptuar se nuk po mendoj për plakjen si të tillë, por për mënyrën se si të qëndroj e re në shpirt, përjetshëm dhe me një trup të fuqishëm. Sigurisht, në një moment të gjithë plaken, por derisa të ndodhë kjo, ne kemi fuqinë të ndikojmë sa të fuqishëm do të jemi.

Sa aktivitet fizik do të kemi, sa do të punojmë, sa aktivisht do të angazhojmë mendjen, jetën tonë, trupin tonë. Ne vendosim vetë.

4. Fuqia juaj është në atë që ju veçon nga të tjerët

– Edhe pse tingëllon paradoksale, vendlindja ime – Bronx, më ndihmoi të kem sukses në Hollywood. Unë isha ndryshe nga të tjerët dhe kjo ishte forca ime.

Unë isha Jenn nga Blloku, e imja dhe realiste. Kjo ka qenë gjithmonë shumë e rëndësishme për mua. U udhëhoqa nga kujtesa e periudhës kur nuk kisha asgjë. Kjo është arsyeja pse edhe tani i respektoj të gjithë njerëzit dhe nuk shikoj kurrë prapa.

5. Kini ëndrra të mëdha

Vjen një kohë në jetë kur vëreni se njerëzit ju përshkruajnë. Kur filloni të ngrini duart nga qëllimet tuaja, sepse keni hasur një mur shumë herë. Pastaj mendoni se si mund të mos keni pasur ëndrra të mëdha.

Dhe kjo është një bandë e pakuptimtë! E vetmja gjë që ju qëndron në rrugën e qëllimit tuaj është vetvetja. Secili prej nesh do të jetë nën sulm për shkak të diçka – për shkak të moshës, racës, gjinisë ose statusit shoqëror. Por mos hiqni dorë nga ajo që keni parashikuar. Kapërce të gjitha pengesat! /Gazeta Sinjali/