image Pesë gjërat që i ndodhin trupit nëse shmangni mëngjesin - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

15002

Të shëruar

12451

Të vdekur

614

Këshilla/ Pesë gjërat që i ndodhin trupit nëse shmangni mëngjesin

news image

Çdo ditë duhet të konsumoni pesë vakte: mëngjes, drekë, darkë dhe dy mes vakte, një pasdite dhe një në mesditë, në mënyrë që të mos gjendeni shumë të uritur në vaktin tjetër.

Nëse mendoni se do të humbisni peshë duke anashkaluar ushqimet, e keni gabim. Dhe nëse planifikoni të shmangni mëngjesin, atëherë jeni me të vërtetë në rrezik.

Dr. Valeria del Balzo, biologe ushqimore në Universitetin e La Sapienza di Roma, ka tregon se çfarë ndodh me trupin nëse shmangini mëngjesin.

Sipas saj pesë gjëra i ndodhin trupit kur e shmangni mëngjesin, ja cilat janë ato:

Keni mungesë të fuqisë,

Shtoni peshë,

Bëheni nervoz,

Keni performancë të dobët sportive,

Rrezikoni shëndetin e zemrës./Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: