image Pak ditë pas takimit në Bruksel, Kurti dhe Bislimi dalin nesër në konferencë për media

Politikë

Pak ditë pas takimit në Bruksel, Kurti dhe Bislimi dalin nesër në konferencë për media

news image

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe zëvendëskryeministri i parë, Besnik Bislimi nesër do të mbajnë konferencë për media.

Sipas njoftimit të Zyrës së Kryeministrit, konferenca do të mbahet në objektin e Qeverisë në ora 10:30, teksa arsyeja nuk është bërë e ditur.

Takimi 14 shtatorit në Bruksel, i cili ishte i teti me radhë, rezultoi ‘pa sukses’.

Nga Bashkimi Evropian thanë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk ka qenë i gatshëm të ecë përpara, ndryshe nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili “e ka pranuar propozimin e tyre” për zbatimin e Marrëveshjes bazë për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi.

Kurti dhe Vuçiq, në konferenca të ndara për media, akuzuan njëri-tjetrin për mungesën e rezultateve nga takimi.

Kurti, po ashtu, tha se “kushtëzimi i Serbisë” për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe “është shndërruar në qëndrim të emisarëve të BE-së”.

/GazetaSinjali/