image Osmani takohet me nënsekretaren amerikane, flasin për raportet Kosovë-Serbi
[wp-story id="814678"]

Politikë

Osmani takohet me nënsekretaren amerikane, flasin për raportet Kosovë-Serbi

news image

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani po qëndron në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku po zhvillon disa takime.

Një nga takimet ishte me nënsekretaren amerikane, Victoria Nuland, e cila e falënderoi Osmanin për mbështetjen për “mikpritjen afatshkurtër të afganëve”.

“Me kënaqësi mirëprita presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani për të diskutuar një gamë të gjerë prioritetesh të përbashkëta, duke përfshirë sundimin e ligjit, energjinë dhe normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Shtetet e Bashkuara falënderojnë Kosovën për mbështetjen e hershme dhe bujare për të pritur përkohësisht afganët e zhvendosur”, ka shkruar Nuland në një postim në Twitter.

Osmani është takuar edhe me drejtoreshën e USAID-it, Samantha Power.

Me kënaqësi e mirëprita presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani për të diskutuar rreth mbështetjes së USAID-it për popullin e Kosovës dhe si mund të ndihmojmë në avancimin e fuqizimit të grave dhe punësimin. Kur e falënderova për mbështetjen e Kosovës për 2,000 refugjatë afganë, ajo tha, ‘ne e kemi mirëpritur mundësinë për t’ua kthyer ndihmën’”, ka shkruar Power.

/GazetaSinjali/