image Osmani për vdekjen e Albright: Ajo na dha shpresë kur nuk kishim atë

Sociale

Osmani për vdekjen e Albright: Ajo na dha shpresë kur nuk kishim atë

news image

Për vdekjen e gruas së parë sekretare e shtetit të ShBA-së, Madeleine Albright, ka reaguar presidentja e vendit, Vjosa Osmani duke thënë se është e tronditur thellësisht nga humbja e mikes së madhe të Kosovës.

Përmes një postimi në Facebook, Osmani ka shkruar se “ajo na dha shpresë, kur nuk e kishim atë, u bë zëri ynë e krahu ynë kur nuk kishim as zë e as krah. E njohu dhimbjen e popullin tonë sepse edhe vet e kishte përjetuar persekutimin qysh në fëmijëri, prandaj qëndroi e vendosur kundër Millosheviqit deri në ndaljen e gjenocidit të tij në Kosovë”.

Mund të jetë një imazh i 2 persona, njerëz në këmbë dhe ambiente të brendshme

Tutje presidentja për Albright tha se ajo e përkrahi pareshtur Kosovën deri në frymën e fundit, prandaj populli i Kosovës do ta kujtojë përjetësisht.

/GazetaSinjali/