image Osmani për 16 vjetorin e Pavarësisë: Të duam Kosovë, të lirë, të pavarur e me aleatë

Politikë

Osmani për 16 vjetorin e Pavarësisë: Të duam Kosovë, të lirë, të pavarur e me aleatë

news image

Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së shtetit, e para e vendit Vjosa Osmani ka uruar dhe një herë të gjithë qytetarët e vendit.

Në urimin e saj, Osmani ka thënë se e duam Kosovën “Të lirë, të pavarur, sovrane e me aleatë”.

“Urime ditëlindjen e 16të”, ka shkruar e para e vendit.

Republika e Kosovës feston sot 16-vjetorin e pavarësisë. Më 17 Shkurt të vitit 2008, Kuvendi i Kosovës shpalli Kosovën shtet të pavarur sovran dhe demokratik. Ky përvjetor do të përcillet me shumë aktivitete institucionale.

Krerët e shtetit do të bëjnë ngritjen e flamurit shtetëror në mëngjes, do të bëjnë homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova e ai i veprimtarit Adem Demaçi dhe në Kompleksin “Adem Jashari” në Prekaz. Ndërkohë, Kuvendi do të mblidhet në seancë solemne. Më vonë, krerët e shtetit do të mbajnë edhe pritjen shtetërore.

Deri tani, pavarësinë e Kosovës e kanë njohur 117 vende. Shteti i fundit që ka njohur është Izraeli.

/GazetaSinjali/