image Osmani: Mbështetja e Biden për Kosovën, testament i rrënjosur thellë në marrëdhëniet tona

Politikë

Osmani: Mbështetja e Biden për Kosovën, testament i rrënjosur thellë në marrëdhëniet tona

news image

Presidentja Vjosa Osmani dhe ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier kanë marrë pjesë në shënimin e Ditës së Presidentit Amerikan, në sheshin “Bill Clinton” në Prishtinë.

Osmani foli se si Clinton ishte bërë zë i Kosovës në kohën kur dhuna ndaj kosovarëve “kishte arritur në shkallën e gjenocidit”.

Nga afër shtatores së Clintonit, Osmani tha se angazhimi i presidentit aktual të SHBA-së, Joe Biden për Kosovën ka nisur që herët dhe se ai ka dëshmuar se është mik i madh i Kosovës dhe popullit të saj.

“Mbështetja e presidentit Biden është testament i vërtetë për lidhjet e thella të miqësisë që kanë përcaktuar prej kohësh partneritetin tonë”, tha Osmani.

“Ai nuk i kupton vetëm aspiratat tona për liri dhe demokraci. Ai qëndron krah për krah me ne në provën tonë të vazhdueshme për të forcuar këto ideale”, theksoi ndër tjerash presidentja e Kosovës.

/GazetaSinjali/