image Osmani - Lajçakut: Aneksi i zbatimit të marrëveshjes bazë të jetë në frymën e parimeve të miratuara në Kuvend

Politikë

Osmani – Lajçakut: Aneksi i zbatimit të marrëveshjes bazë të jetë në frymën e parimeve të miratuara në Kuvend

news image

Presidentja Vjosa Osmani sot ka pritur në takim përfaqësuesin special të BE-së, Miroslav Lajçak.

Në njoftimin e Zyrës së Presidencës thuhet se në këtë takim është diskutuar për zhvillimet e fundit në procesin e dialogut me Serbinë, me ç’rast Presidentja Osmani ka thënë se Kosova mbetet e angazhuar për një proces, i cili i kontribuon paqes afatgjate, sigurisë dhe prosperitetit të qëndrueshëm në rajon.

Osmani tha se aneksi i zbatimit të marrëveshjes bazë, të dakorduar në Bruksel, duhet të jetë në frymën e parimeve të miratuara në Kuvendin e Republikës së Kosovës, gjegjësisht, paprekshmërisë së sovranitetit, integritetit territorial, kushtetutshmërisë dhe funksionalitetit të shtetit të Kosovës.

“Tutje, Presidentja Osmani ka thënë se Kosova mbetet palë konstruktive në procesin e dialogut dhe e koordinuar me partnerët e saj, ndërsa ka ritheksuar se fjalën përfundimtare rreth një marrëveshjeje duhet ta thotë Kuvendi i Kosovës në përputhje me procedurat kushtetuese. Presidentja Osmani gjithashtu ka mirëpritur vendimin e sotëm të Këshillit të Bashkimit Evropian ku në mënyrë unanime është miratuar e drejta e qytetarëve të Kosovës për të udhëtuar në shtetet e zonës Schengen pa vizë”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Presidencës.

/GazetaSinjali/