image Osmani i bashkohet fushatës globale të liderëve botërorë për Ditën Vyshyvanka - Sinjali

Osmani i bashkohet fushatës globale të liderëve botërorë për Ditën Vyshyvanka

news image

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka bërë të ditur se është bërë pjesë e fushatës globale të liderëve botërorë për Ditën Vyshyvanka, shkruan Gazeta Sinjali.

Osmani përmes një postimi në Twiter ka shkruar se: “Me ftesë të veçantë të kryeministres së Litunisë, @IngridaSimonyte, sot iu bashkova miqve dhe aleatëve në festimin e #Vyshyvanka Day“.

Tutje ajo tha se “Ne qëndrojmë me miqtë tanë ukrainas ndërsa shënojmë këtë traditë të bukur që na kujton guximin, lirinë, besimin dhe forcën e Ukrainës”.

Dita e Vyshyvanka është një festë ndërkombëtare që synon të ruajë traditat popullore ukrainase.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin