image OKB: Të paktën 1207 viktima civile deri tani në Ukrainë

Botë

OKB: Të paktën 1207 viktima civile deri tani në Ukrainë

news image

Sipas shifrave të fundit të OKB-së, ka pasur 1207 viktima civile që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.

Ky numër përfshin 406 njerëz të vrarë dhe 801 të plagosur – por shifrat “ka të ngjarë të jenë shumë më të larta“, thotë Liz Throssell, zëdhënëse e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

Shumica e lëndimeve janë rezultat i “sulmeve ajrore dhe armëve shpërthyese“, thotë OKB-ja, me “qindra ndërtesa banimi” të shkatërruara në qytete anembanë Ukrainës.

Raportohet se një gazetar është vrarë, shkruan BBC.

OKB-ja ka shprehur gjithashtu shqetësimin për “ndalimin arbitrar” të mbështetësve pro-ukrainas në zonat nën kontrollin ushtarak rus – si dhe dhunën kundër atyre që konsiderohen si pro-rusë në territoret e kontrolluara nga qeveria ukrainase.

Shifrat e fundit të OKB-së sugjerojnë se rreth 12,700 njerëz janë arrestuar në Rusi për organizimin e protestave paqësore kundër luftës.

/GazetaSinjali/