image 21 vite më parë, kur ministri Faton Peci “ëndërronte” të bëhej gazetar

Kosovë

21 vite më parë, kur ministri Faton Peci “ëndërronte” të bëhej gazetar

news image

Pakkush do të kishte menduar se në fillet e tij të karrierës, ministri aktual i Bujqësisë, Faton Peci, synonte të bëhej gazetar.

Në vitin 2002, në Mitrovicë, vendlindjen e Faton Pecit, ishte hapur shkolla e parë mediale: “Media House TV Mitrovica M1”.

Përkundër faktit se shkolla edhe më tutje s’ishte hapur, kandidatët ishin përzgjedhur.

Njëri prej kandidatëve që kishin vendosur t’i bashkoheshin atij rrugëtimi, ishte edhe ai i kreut të MBPZhR-së.

Kjo shihet edhe në një video që ka qarkulluar gjatë ditës së sotme në rrjetet sociale.

Në vegëzën e videos së mëposhtme, nga minuta 1:20, mund ta shikonin ministrin Peci dhe kandidatët tjerë.

Media House TV M1

Media House TV Mitrovica M1 ne vitin 2002Ai vakti kur planifikonim ta hapim shkollen mediale te paren ne Kosoven e pasluftes, por nuk ke kysmet. Nuk u realizuar per shkak te mbylljes se televizionit tone ne shenje proteste te nje vendimi te Komisionit per media (KPM-se) ku ne krye kishte nje lavire italiane (Anna Di Leilo) e cila na vodhi emrin e televizionit duke ja dhuruar nje radio amatore lokale qe kishte bashkepunim me Beogradin! ….Ne ket video perveq kandidateve nga Mitrovica shifen edhe gazetaret e njohur Nezir Istrefi (baba i Era Istrefit) Mon Beqiri, Selatin Kaqaniku, Sebiha Ramaxhiku, Çerkin Ibishi dhe une, kuptohet.

Posted by Chibis Hasanaj on Monday, March 20, 2017

/GazetaSinjali/