image OBSH: Ushtria ruse ka kryer mbi 18 sulme mbi spitalet në Ukrainë - Sinjali

OBSH: Ushtria ruse ka kryer mbi 18 sulme mbi spitalet në Ukrainë

news image

Organziata e Kombeve të Bashkuara ka deklaruar se ka verifikuar 18 sulme mbi spitale dhe ambulanta në Ukrainë përfshirë 10 vdekje dhe 16 plagosje.

Kjo organizatë ka dënuar sulmet mbi objektet shëndetësore, të cilat shkelin ligjin ndërkombëtar, shkruan The Guardian.

Dje ushtria ruse bombardoi një spital të fëmijëve Mariupol dhe dy spitale në qytetin Zhytomyr.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin