image Një familje e tërë gjykohet në Gjenevë, shkak dy grabitje të dhunshme

Evropë

Një familje e tërë gjykohet në Gjenevë, shkak dy grabitje të dhunshme

news image

Katër vëllezër dhe nëna e tyre 67-vjeçare janë në gjyq në Gjenevë pasi që dyshohen për dy grabitje të dhunshme që kanë ndodhur në vitin 2014 dhe 2017.

Burrat janë të moshës nga 30 deri në 37 vjeç, dy më të mëdhenjtë janë binjakë.

Të pandehurit pretendojnë një prejardhje të ashpër familjare, një baba dhunues dhe një edukim të rreptë katolik për jetën e tyre kriminale. Njëri i tha gjykatës se e ka më të lehtë burgun.

Burrat po studiojnë për diploma ndërsa janë të mbyllur, përcjell albinfo.ch.

Gjykata dëgjoi se familja organizoi një grabitje të armatosur në një kamion të blinduar në gusht 2014 dhe u arratis me afro një milion franga ar dhe pjesë ore dhe më pas në 2016 bastisën një kasafortë në Vernier ku vodhën 600,000 CHF dhe armë zjarri.

Vëllezërit pranojnë se ishin në grabitje. Sipas albinfo.ch, gjyqi vazhdon./GazetaSinjali/