image Neville: United duhet t'i shkëpusë menjëherë kontratën Ronaldos, krijon precedent të rrezikshëm
[wp-story id="814678"]

Futboll

Neville: United duhet t’i shkëpusë menjëherë kontratën Ronaldos, krijon precedent të rrezikshëm

news image

Gary Neville ka pranuar se Manchester United duhet të ndërpresë kontratën e Cristiano Ronaldos me klubin pas deklaratave të fundit të portugezit.

Ish-mbrojtësi i United ka këmbëngulur se koha e Ronaldos në Old Trafford ka mbaruar pas intervistës së tij shpërthyese me Piers Morgan në TalkTV, duke deklaruar se klubi nuk ka zgjidhje tjetër veçse t’i prishë kontratën. Dy shokët dikur kanë luajtur së bashku në United, por kjo nuk është hera e parë që Neville ka kritikuar sjelljen e ish-shokut të tij të skuadrës këtë sezon.

Duke folur për Sky Sports News, Neville tha: “Jo, nuk mendoj se [Ronaldo] dëshiron një rrugë kthimi. Ai nuk do ta kishte bërë këtë intervistë nëse do të donte një rrugë kthimi. Mendoj se kjo intervistë, për t’u treguar i drejtë, ishte ajo që ai e dinte se do të sillte kryetitujt dhe do të sillte fundin e karrierës së tij në Manchester United. Në këtë moment në kohë, po pyes veten se çfarë po bën Manchester United, sepse realiteti është ata e dinë se duhet të ndërpresin kontratën e Cristianos, ose përndryshe ata hapin një precedent që çdo lojtar mund të hyjë dhe të kritikojë [klubin] në të ardhmen.

“Cristiano ndoshta e dëshiron edhe këtë, por nuk ishte e nevojshme të përfundonte kështu. Mund të ishte bashkuar disa javë më parë dhe të kishte lundruar në një rrugë të qetë, përmes asaj që mund të kishte qenë det i rrëmbyeshëm deri në breg, por nuk ndodhi. Unë pajtohem me disa nga gjërat që ka thënë Cristiano, por realiteti është nëse je punonjës brenda një biznesi dhe i thua ato gjëra, atëherë punësimi yt duhet të ndërpritet, dhe nuk ka dyshim që Manchester United duhet ta bëjë këtë në ditët në vijim”.

Klubi e ka pranuar intervistën ‘shokuese’ të Ronaldos me një deklaratë të tyre, por mbetet për t’u parë se çfarë do të ndodhë më pas dhe nëse ata do të vendosin të ndërpresin plotësisht lidhjet me 37-vjeçarin. Me Ronaldon qartësisht që dëshiron të largohet nga Old Trafford, klubit mund t’i duhet të presë deri në afatin kalimtar të janarit për të gjetur një zgjidhje për të gjitha palët.

Sulmuesi portugez aktualisht është larguar me vendin e tij në Kupën e Botës në Katar, ndërsa ata përgatiten për ndeshjen e tyre të parë në Grupin H kundër Ganës më 24 nëntor.

/GazetaSinjaliSport/