image “Nëse Osmani do ta kishte fytyrën siç e ka barkun”, ministri serb me gjuhë ofenduese ndaj presidentes së Kosovës - Sinjali

“Nëse Osmani do ta kishte fytyrën siç e ka barkun”, ministri serb me gjuhë ofenduese ndaj presidentes së Kosovës

news image

Pas intervistës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, të dhënë për revistën “Der Spiegel”, ka reaguar Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, përcjell Gazeta Sinjali.

Ai ka nxjerrë nga konteksti deklaratën e Osmanit, dhe si kundërpërgjigje e ka fyer atë për fizikun e saj.

Nëse Osmani do të kishte fytyrë siç e ka barkun, për gënjeshtrat që thotë, gjatë do të përkulej para ‘shtëpisë së verdhë, ka thënë Vulin, shkruan B92.

Gazetari kishte insistuar duke pyetur Osmanin se pse e përdor termin gjenocid për krimet që ka kryer Serbia.

E kam zgjedhur nocionin gjenocid me vetëdije. Ai përshkruan qëllimin e një vendi për të shfarosur një komb. Dhe pikërisht kjo ka ndodhur në Kosovë. E kam fjalën për ngjarjet në Mejë, e njohur si ‘Srebrenica e Kosovës’, dhe në Poklek, ku jo vetëm janë vrarë 54 fëmijë dhe plaka, por pastaj edhe janë djegur. Qëllimi ka qenë që të zhduken nga faqja e dheut. Willy Brandt ka thënë njëherë se kur mungojnë fjalët, duhet rënë në gjunjë. Pikërisht këtë e presim nga Serbia: rënien në gjunjë”, ishte përgjigjja e Osmanit./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: