image Ndryshimi në WhatsApp, mesazhet mund të modifikohen deri në 15 minuta pas dërgimit
[wp-story id="814678"]

Teknologji

Ndryshimi në WhatsApp, mesazhet mund të modifikohen deri në 15 minuta pas dërgimit

news image

WhatsApp ka njoftuar se do t’i lejojë përdoruesit të editojnë mesazhet mesazhet e tyre në aplikacion.

Aplikacioni thotë se mesazhet mund të modifikohen deri në 15 minuta pas dërgimit.

Shërbimi i mesazheve të çastit është pjesë e gjigantit amerikan të teknologjisë Meta, i cili zotëron gjithashtu Facebook dhe Instagram.

Ky funksion do të vihet në dispozicion për 2 miliardë përdorues të WhatsApp në javët e ardhshme. Ajo numëron Indinë si tregun e saj më të madh, me 487 milionë përdorues.

“Nga korrigjimi i një gabimi të thjeshtë drejtshkrimor deri tek shtimi i kontekstit shtesë në një mesazh, ne jemi të ngazëllyer që t’ju sjellim më shumë kontroll mbi bisedat tuaja,” tha shërbimi i mesazheve në një postim në blog të hënën.

“Gjithçka që duhet të bëni është të shtypni gjatë një mesazh të dërguar dhe të zgjidhni “Ndrysho” nga menyja deri në pesëmbëdhjetë minuta më pas,” shtoi ai.

Mesazhet e modifikuara do të etiketohen si “të redaktuara”, kështu që marrësit janë të vetëdijshëm se përmbajtja është ndryshuar.

Megjithatë, atyre nuk do të tregohet se si mesazhi është modifikuar me kalimin e kohës.

Njoftimi i WhatsApp erdhi pasi funksioni u ofrua nga shërbimet e mesazheve Telegram dhe Signal.

Funksioni i redaktimit u prezantua nga platforma e mediave sociale Facebook pothuajse një dekadë më parë.

Rreth asaj kohe, Facebook zbuloi se më shumë se gjysma e përdoruesve të tij hynë në faqe në telefonat celularë, të cilët janë më të prirur ndaj gabimeve në shtypje.

Në Facebook, përditësimet që modifikohen shënohen si të modifikuara. Një histori e modifikimeve është gjithashtu e disponueshme për përdoruesit për ta parë.

/GazetaSinjali/