image Ndalimi i Sadikut në Kampionati Botëror, Osmani thirrje Indisë që të rishqyrtojë vendimin e saj
[wp-story id="814678"]

Sporte Luftarake

Ndalimi i Sadikut në Kampionati Botëror, Osmani thirrje Indisë që të rishqyrtojë vendimin e saj

news image

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar pasi boksieres kosovare Donjeta Sadikut iu kushtëzua pjesëmarrja në Kampionatin Botëror të Boksit, i cili filloi dje në New Delhi të Indisë.

Osmani e ka quajtur këtë vendim si shkelje flagrante të standardeve sportive ndërkombëtare.

“Vendimi për të penguar Donjeta Sadikun për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit është shkelje flagrante e standardeve sportive ndërkombëtare”, ka shkruar Osmani në Twitter.

Preidentja Osmani gjithashtu i ka bërë thirrje Indisë që të rishqyrtojë vendimin e saj pasi që Kosova ka të drejtë të marrë pjesë nën flamurin dhe himnin e saj.

“Si anëtare e @IBA_Boxing, Kosova ka të drejtë të marrë pjesë nën flamurin dhe himnin e saj. Ne i bëjmë thirrje Indisë të rishqyrtojë vendimin e saj”, ka përfunduar Osmani me një videomesazh nga Sadiku.

/GazetaSinjali/