image Navalny i Rusisë: Jam i detyruar të dëgjoj këngëtarin pro-Putinit çdo mëngjes

Botë

Navalny i Rusisë: Jam i detyruar të dëgjoj këngëtarin pro-Putinit çdo mëngjes

news image

Kritiku i burgosur i Kremlinit, Alexei Navalny është ankuar se ishte helmuar, sulmuar dhe privuar nga kujdesi i duhur mjekësor, por të hënën ai zbuloi se u përball edhe me një sfidë të re. Ai u detyrua të dëgjonte një këngëtar pop pro-Putin në ora 05:00 për çdo mëngjes.

Navalny, 47 vjeç, një ish-avokat i cili u bë i njohur më shumë se një dekadë më parë duke kritikuar elitën e presidentit Vladimir Putin dhe duke shprehur akuza për korrupsion të madh, aktualisht ndodhet në një burg rreth 60 kilometranë veri të Rrethit Arktik.

I dënuar për të qëndruar në burg deri në moshën 74-vjeçare për akuzat që ai thotë se ishin të sajuara për ta mbajtur atë jashtë politikës, Navalny tha se regjimi i tij i mëngjesit tani konsistonte në dëgjimin e himnit kombëtar rus përpara se të luhej “Unë jam rus”, një këngë patriotike e interpretuar nga një këngëtar pro Putin i quajtur “Shaman”.

Shaman, emri i vërtetë i të cilit është Yaroslav Dronov, ka hipur në një valë patriotizmi të nxitur nga lufta për t’u bërë një element kryesor në televizionin shtetëror dhe është një nga personazhet e famshëm që ka vënë zyrtarisht Putinin për të kandiduar sërish për presidencën në mars, shkruan Reuters.

/GazetaSinjali/