image Napoli nuk pret largimin e Koulibaly, por Gattuso ende nervoz

Futboll

Napoli nuk pret largimin e Koulibaly, por Gattuso ende nervoz

news image

Qendërmbrojtësi i Napolit, Kalidou Koulibaly ka qenë i lidhur me një numër klubesh por duket se do të mbetet në Napoli për momentin, raporton Sky Sport, transmeton Sinjali Sportiv.

Drejtori i Napolit, Cristiano Giuntoli beson se ylli i mbrojtjes, Kalidou Koulibaly do të mbetet në klubin e Serie A, pavarësisht lidhjeve me Manchester City dhe Paris Saint-Germain.

Koulibaly ishte lidhur fort me gjigantët e Man City por skuadra e Pep Guardiola ra dakord për një marrëveshje për të nënshkruar me mbrojtësin qendror të Benficas, Ruben Dias të Dielën.

Kampionët e Ligue 1, PSG thuhet se janë të interesuar pas largimit të Thiago Silva, ndërsa Manchester United dhe Liverpool kanë qenë të lidhur më parë.

I pyetur në lidhje me Koulibaly pas fitores 6-0 ndaj Genoa-s të dielën, Giuntoli tha për Sky Sport Italia: “Skuadra u kompletua në Janar me Stanislav Lobotka dhe Diego Demme, të cilët mund të luajnë në disa role të ndryshme. Me Amir Rrahmani, [Victor] Osimhen dhe [Andrea] Petagna, ne jemi të plotë, kështu që tani do të përpiqemi të lirojmë lojtarë që nuk do të kenë shumë kohë në fushë.

“Unë mendoj se Koulibaly po qëndron, ne jemi shumë të lumtur dhe po kështu edhe ai. Unë besoj se ai po qëndron.”, u shpreh Giuntoli.

Koulibaly ndihmoi për të mbajtur portën e paprekur pasi Napoli luajti perfekt kundër Genoa-s.

Napoli ende nuk ka pranuar gol në dy ndeshje të Serie A këtë sezon, ndërsa shënoi tetë gola për të kryesuar renditjen.

Trajneri i Napolit, Gennaro Gattuso u pyet gjithashtu për Koulibaly pas komenteve të Giuntoli kur mbaroi ndeshja: “Shpresoj që ai të mbetet me ne, duke folur me egoizëm, sepse ai na jep aq shumë si në aspektin teknik ashtu edhe si karakter.”

“Bota ka ndryshuar për shkak të pandemisë dhe unë e kuptoj që të gjitha klubet duhet të ekuilibrojnë librat. Shpresoj që thirrja të mos arrijë, por do të jem nervoz deri në ditën e afatit të transferimit.”, u shpreh ai.

Lojtari i Senegalit, Koulibaly është në Napoli që kur mbërriti nga Genk në vitin 2014.

29-vjeçari ishte i dobishëm pasi Napoli fitoi titullin e Coppa Italia-s sezonin e kaluar – pjesa e parë e argjendtë e klubit që nga viti 2014. /Sinjali Sportiv/