image MPJD dënon ndërtimin e kishës serbe në varrezën masive në Batajnicë

Kosovë

Reagim/ MPJD dënon ndërtimin e kishës serbe në varrezën masive në Batajnicë

news image

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka dënuar aktin e ndërtimit të Kishës Ortodokse Serbe në Batajnicë, ku e ka konsideruar akt përçmimi ndaj viktimave shqiptare.

MPJD e ka bërë reagimin përmes një postimi në Facebok MPJD

“Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës (MPJD) e dënon aktin e ndërtimit të Kishës Ortodokse Serbe në Batajnicë, pranë lokacionit ku u gjetën në varrezë masive trupat e mbi 700 shqiptarëve të vrarë në vitin 1999 nga forcat ushtarake dhe policore të Serbisë.E konsiderojmë këtë një akt përçmimi të kishës dhe autoriteteve serbe ndaj viktimave shqiptare të këtij akti gjenocidal të Serbisë”, thuhet në reagimin e MPJD’së.

Në reagim thuhet se nuk mund të ketë asnjë marrëveshje paqeje e pajtimi mes Kosovës dhe Serbisë derisa kjo e fundit nuk i pranon krimet e kryera ndaj shqiptarëve në Kosovë.

“Në vend të ndërtimit të një pllake përkujtimore ndaj viktimave të pafajshme të varrosura në këtë vend ku ishin përpjekur ta fshehnin krimin shtetëror, Serbia vazhdon të provokojë me akte të tilla, si dhe refuzon të tregojë për fatin edhe të mbi 1600 shqiptarëve të tjerë të zhdukur gjatë luftës. Nuk mund të ketë asnjë marrëveshje paqeje e pajtimi mes Kosovës e Serbisë, derisa kjo e fundit nuk i pranon krimet e bëra ndaj shqiptarëve në Kosovë dhe derisa nuk kërkon falje për këto krime, duke i ndjekur dhe dënuar shumë nga kriminelët e luftës që i ka amnistuar”, thuhet tutje në reagim./GazetaSinjali/