image Mourinho: Serie A këtë sezon shumë më e vështirë se e sezonit të kaluar - Sinjali

Mourinho: Serie A këtë sezon shumë më e vështirë se e sezonit të kaluar

news image

Jose Mourinho pranon se tetë muajt e mbretërimit të tij në Romë kanë kaluar përpara udhëtimit sonte në Fiorentina.

Roma mundi Fiorentinën 3-1 kur këto skuadra u takuan në gusht, që ishte edhe debutimi i Mourinhos në Stadio Olimpico.

“Ndjehet sikur gjithçka po shkon kaq shpejt, që do të thotë se ndiheni të lumtur, të relaksuar, pa lodhje dhe duke mos u lutur për të arritur në fund të sezonit”, tha Mourinho për DAZN.

“Ne krijuam një ndjenjë të familjes, më pas taktikisht formuam një sistem ku lojtarët janë më të rehatshëm dhe ne mund të nxjerrim më të mirën nga karakteristikat e tyre.”

Janë tre pikë që i ndajnë këto skuadra duke shkuar në Stadio Franchi, me Giallorossi-t që kanë nevojë për një fitore për të vazhduar me Lazion në vendin e pestë dhe Viola në gjendje të kapë Romën me një fitore sonte.

Roma do të luajë në finalen e Ligës së Konferencës kundër Feyenoord më 25 maj. Nëse ata nuk e fitojnë trofeun, atëherë e pesta dhe e gjashta nga Seria A shkojnë në Europa League, e shtata në play-off të Ligës së Konferencës.

“Është një ligë shumë e vështirë, shumë më e vështirë se sezoni i kaluar, për shembull Fiorentina është një botë larg skuadrës që ishte vitin e kaluar.

“Ka tre ndeshje për të shkuar, nëse mund të mbyllim një vend evropian përpara se të luajmë finalen e Ligës së Konferencës, kjo do të ishte e rëndësishme“, deklaroi Mourinho në konferencën para fillimit të ndeshjes ndaj Fiorentinës.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: