image Mourinho cakton objektivat: Duhet të fitojmë Europa Legue nëse duam të përmirësohemi në Evropë - Sinjali

Mourinho cakton objektivat: Duhet të fitojmë Europa Legue nëse duam të përmirësohemi në Evropë

news image

José Mourinho ka vërejtur se vetëm Sampdoria dhe Lecce kanë shpenzuar më pak se Roma në Serie A këtë verë dhe insiston se Giallorossi nuk janë favoritë për titull.

Giallorossi e nisin kampanjën e tyre në Salernitana nesër. Ata kanë nënshkruar me disa lojtarë emocionues si Paulo Dybala, Georginio Wijnaldum dhe Nemanja Matic këtë verë, por [portugezi është i uritur për më shumë.

“Për fat të keq, tregu nuk ka mbaruar,” tha ai në një konferencë për shtyp.

Ishte takimi i parë i Mourinhos me mediat në tre muaj. Trajneri portugez nuk kishte folur me gazetarët pas miqësoreve parasezonale të Romës.

“Ne do të luajmë tre ose katër ndeshje para përfundimit të afatit kalimtar. Është shumë e lehtë për të gjykuar transferimet tona, është më mirë të presim,” vazhdoi ai.

“Është e qartë se ne kemi nënshkruar me pesë lojtarë për 7 milionë euro dhe është e qartë se kemi bërë shumë mirë.

Tregu është i hapur për të gjithë, kemi humbur dy lojtarë të fortë si Mkhitaryan dhe Veretout dhe kemi nënshkruar me pesë lojtarë jashtë fushës plus një portier të ri të shkëlqyer.

Kam dhënë dritën jeshile për të nënshkruar me këta lojtarë, jam në marrëdhënie të mira me klubin, kështu që nuk jam i frustruar. Ata [drejtorët e klubeve] duhet të lavdërohen për atë që bënë me këta pesë lojtarë, por për një sezon pa frikë, do të na duhet diçka më shumë.”

Shumë i shohin Giallorossi si kandidatë të besueshëm për titullin dhe ka entuziazëm në Romë pas triumfit të sezonit të kaluar në Ligën e Konferencës.

“Zakonisht, sezoni i dytë sjell më shumë ndërgjegjësim. Zakonisht për ne trajnerët ka kushte për t’u përmirësuar në sezonin e dytë”, ka pranuar Mourinho.

Megjithatë, ish-trajneri i Manchester United dhe Tottenham nuk e sheh ekipin e tij si favorit për titull, duke qenë se çdo klub tjetër i Serie A ka sjellë gjithashtu përforcime.

“Ne duhet të fitojmë Europa League nëse duam të përmirësohemi në Evropë, por ka klube me fuqi të ndryshme ekonomike që mund të shpenzojnë 100-150 milionë euro çdo sezon. Ne e kemi përmirësuar ekipin duke nënshkruar me lojtarë të rinj, por të tjerët kanë bërë të njëjtën gjë. Prandaj nuk kisha nevojë të flisja në këtë periudhë.

Vetëm Sampdoria dhe Lecce kanë shpenzuar më pak se ne, kështu që mund të flasim për favoritin e Romës [për Scudetton] vetëm nëse ka 18 tituj në dispozicion.

Milani dhe Interi kanë përmirësuar skuadrat e tyre dhe nuk mendoj se Roma është favorit për të fituar titullin. Lazio ka shpenzuar 39 milionë euro.

Ne kemi projektin tonë dhe nuk mund të përballojmë investime të mëdha. Koha është vendimtare.”

Çfarë pret ai kundër Salernitana?

“Ne duhet të lavdërojmë trajnerin sepse ai bëri diçka epike sezonin e kaluar. Pres shumë emocione, e vërteta është që kemi punuar dy muaj për dhjetë muajt e ardhshëm. Fusha është e vështirë, ata shpenzuan 40 milionë euro dhe janë bërë vërtet të fortë. E di që do të jetë një lojë shumë e vështirë”.

Giallorossi përfunduan në vendin e gjashtë në Serie A sezonin e ardhshëm dhe Mourinho do të kërkojë të marrë një vend në Champions League këtë sezon.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: