image “Mos u ktheni akoma”, Klitschko paralajmëron mërgimtarët e Kievit

Botë

“Mos u ktheni akoma”, Klitschko paralajmëron mërgimtarët e Kievit

news image

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, ka lëshuar një mesazh pa kompromis për ukrainasit që janë larguar nga qyteti javët e fundit, tani nuk është koha për të menduar për kthimin në shtëpitë e tyre.

Disa banorë janë kthyer në shtëpi ditët e fundit pas dy javësh qetësie relative në kryeqytet, por Klitschko vuri në dukje se kishte pasur një sulm në lagjen Darnytskyi gjatë natës.

Dhe kjo erdhi pas sulmit rus të së premtes në një fabrikë që prodhonte raketa lundrimi kundër anijeve Neptun, si ato që goditën anijen luftarake ruse Moskva, shkruan BBC.

Klitschko, ish-kampioni botëror i boksit në peshat e rënda, tha se banorët duhet të jenë të kujdesshëm ndaj sulmeve të mëtejshme dhe gjithashtu rrezikut të minave tokësore në pjesët veriore të qytetit.

“Ata qytetarë të Kievit që u larguan më herët dhe tashmë do të kthehen në kryeqytet, ju kërkoj të përmbaheni nga kjo dhe të qëndroni në vende më të sigurta”, ka thënë Klitschko.

/GazetaSinjali/