image Dy të vrarë nga rënia e mbeturinave pas sulmit me raketa në Kiev

Botë

Dy të vrarë nga rënia e mbeturinave pas sulmit me raketa në Kiev

news image

Dy persona u vranë nga rënia e mbeturinave pas një sulmi me raketa në Kiev, tha të mërkurën administrata ushtarake lokale.

“Si pasojë e rënies së mbeturinave në rrethin Shevchenkivsky të Kievit… 2 persona vdiqën, sipas raporteve fillestare”, shkroi në Telegram Sergiy Popko, kreu i Administratës Ushtarake të Qytetit të Kievit.

Një person tjetër është lënduar dhe po i është dhënë ndihma mjekësore, tha ai.

Kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko shkroi në Telegram se “dy burra të vdekur u gjetën” në një ndërtesë jo-rezidenciale në lagjen Shevchenkivskyi.

Ai nuk specifikoi se si vdiqën dhe nëse ishin të njëjtët të raportuar nga administrata ushtarake e qytetit.

Administrata ushtarake rajonale kishte paralajmëruar më herët për një sulm me raketa dhe tha se mbrojtja ajrore po funksiononte.

Një reporter i AFP dëgjoi të paktën tre shpërthime të forta në qendër të Kievit rreth orës 5 të mëngjesit me orën lokale (0200 GMT).

Shërbimet e urgjencës ishin vendosur gjithashtu në lagjen jugore Darnytskyi, ku mbeturinat kishin rënë në një ndërtesë tregtare, shkroi Popko në Telegram.

/GazetaSinjali/