image Microsoft akuzon Kinën për hakerimin e emaileve të qeverisë amerikane

Botë

Microsoft akuzon Kinën për hakerimin e emaileve të qeverisë amerikane

news image

Hakerët me bazë në Kinë kanë fituar akses në llogaritë e emailit të rreth 25 organizatave, duke përfshirë agjencitë qeveritare, thotë Microsoft.

Gjigandi i softuerit nuk ka dhënë detaje se ku janë vendosur agjencitë qeveritare.

Megjithatë, Departamenti Amerikan i Tregtisë ka konfirmuar për BBC se Microsoft e ka njoftuar atë për sulmin.

Sipas raporteve, Sekretarja e Tregtisë Gina Raimondo ishte në mesin e individëve të prekur nga shkelja.

“Microsoft njoftoi Departamentin për një kompromis me sistemin Office 365 të Microsoft dhe Departamenti ndërmori veprime të menjëhershme për t’u përgjigjur,” tha një zëdhënës i Departamentit të Tregtisë së SHBA për BBC.

“Ne po monitorojmë sistemet tona dhe do të përgjigjemi menjëherë nëse zbulohet ndonjë aktivitet i mëtejshëm,” shtuan ata.

Mediat amerikane raportuan se Departamenti i Shtetit ishte gjithashtu në shënjestër të hakerëve.

Departamenti i Shtetit nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të BBC për koment.

Ambasada e Kinës në Londër i tha agjencisë së lajmeve Reuters se akuza ishte “dezinformim” dhe e quajti qeverinë amerikane “perandoria më e madhe e hakerëve në botë dhe hajduti kibernetik global”.

Microsoft tha se grupi i hakerëve me bazë në Kinë – të cilit i referohet si Storm-0558 – kishte akses në llogaritë e emailit duke falsifikuar argumentet e vërtetimit dixhital të kërkuar nga sistemi. Shenjat zakonisht përdoren për të verifikuar identitetin e një personi.

“Storm-0558 synon kryesisht agjencitë qeveritare në Evropën Perëndimore dhe fokusohet në spiunazh, vjedhje të të dhënave dhe akses në kredencialet”, tha firma.

Kompania tha se hetimet e saj zbuluan se shkeljet filluan në mesin e majit dhe se tani ka “zbutur sulmin dhe ka kontaktuar klientët e prekur”.

“Ne shtuam zbulime të konsiderueshme të automatizuara për treguesit e njohur të kompromisit të lidhur me këtë sulm… dhe nuk kemi gjetur asnjë provë për akses të mëtejshëm,” shtoi ai.

Në maj, Microsoft dhe agjencitë perëndimore të spiunazhit thanë se hakerat kinezë kishin përdorur malware “të fshehtë” për të sulmuar infrastrukturën kritike në bazat ushtarake amerikane në Guam.

Ekspertët thanë se ishte një nga fushatat më të mëdha të spiunazhit kibernetik kundër SHBA-së.

Një post kyç ushtarak amerikan, portet dhe bazat ajrore të Guamit do të ishin vendimtare për çdo përgjigje perëndimore ndaj një konflikti në Azi.

Pekini e quajti raportin e Microsoft “shumë joprofesional” dhe “dezinformim”.

Kina në mënyrë rutinore mohon përfshirjen në operacionet e hakerave, pavarësisht nga provat ose konteksti i disponueshëm.

/GazetaSinjali/