image Rusia propozon stërvitje të përbashkët detare me Korenë e Veriut dhe Kinën

Botë

Rusia propozon stërvitje të përbashkët detare me Korenë e Veriut dhe Kinën

news image

Ministri i Mbrojtjes i Rusisë i propozoi udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong-un që vendet e tyre të zhvillojnë një stërvitje detare, së bashku me Kinën, njoftoi të hënën agjencia e lajmeve e Koresë së Jugut Yonhap, duke cituar agjencinë e inteligjencës së Koresë së Jugut.

Sergei Shoigu vizitoi Korenë e Veriut për 70 vjetorin e përfundimit të luftës koreane, në korrik kur u takua me Kim.

Ata morën pjesë në një ekspozitë të mbrojtjes që shfaq raketat balistike të ndaluara të Koresë së Veriut, raportoi media shtetërore e Koresë së Veriut në atë kohë.

Yonhap raportoi se Shoigu i kishte bërë propozimin për një stërvitje detare trepalëshe Kim gjatë vizitës së tij, por nuk dha detaje.

Shërbimi Informativ Kombëtar i Koresë së Jugut i tha Asamblesë Kombëtare se Shoigu dukej se kishte mbajtur një takim privat me Kim për të rënë dakord për një zgjerim të gjerë ushtarak, raportoi Yonhap.

Të shtunën, ambasadori rus në Korenë e Veriut, Alexander Matsegora, i tha agjencisë së lajmeve Tass se ai nuk ishte në dijeni të ndonjë plani që Koreja e Veriut të merrte pjesë në stërvitjet ushtarake trepalëshe me Kinën dhe Rusinë.

Por shtoi se sipas mendimit të tij do të ishte e përshtatshme në dritën e stërvitjeve të udhëhequra nga SHBA në rajon.

Koreja e Veriut ka kryer gjashtë teste bërthamore që nga viti 2006 dhe ka testuar raketa të ndryshme gjatë viteve të fundit, por rrallëherë zhvillon stërvitje ushtarake me fqinjët e saj.

SHBA dhe aleati i saj, Koreja e Jugut, zhvillojnë stërvitje të rregullta ushtarake, të cilat Koreja e Veriut i denoncon si përgatitje për luftë kundër saj.

/GazetaSinjali/