image Mërgimtarët po përballen me pritje të gjata nëpër pika kufitare - Sinjali

Mërgimtarët po përballen me pritje të gjata nëpër pika kufitare

news image

Gjatë festave të fundvitit, rritet edhe numri i mërgimtarëve që vendosin të festojnë bashkë me familjarët e tyre në Kosovë. Mirëpo mërgimtarët po vazhdojnë të përballen me pritje të gjata nëpër pika kufitare, shkruan Gazeta Sinjali.

Sipas infografikës së publikuar nga Ministria e Punëve të Brendshme, kolona në Jarinje ka arritur në dy mijë metra, ku pritjet për të hyrë në Kosovë përmes kësaj pike kufitare po zgjasin deri në 4 orë.

Pritje të gjata ka edhe në Merdare, te Dheu i Bardhë dhe në Muçibabë.

Në Merdare, pritjet janë 180 deri në 200 minuta, të Dheu i Bardhë 100-120 minuta, kurse në Muçibabë po zgjasin deri në 1 orë.

Pritjet në Bërnjak janë deri në 30 minuta, në Mutivodë dy orë, kurse në pikë kalimet e tjera kufitare pritjet janë deri në 5 minuta.

Po rrugët që çojnë në këto pika kufitare, sipas MPB-së, janë të kalueshme.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin