COVID-19

Të infektuar

9688

Të shëruar

5480

Të vdekur

300

Këshilla/ Mënyrat më të thjeshta për shkrirjen e dhjamit dhe mënjaninimin e diabetit

news image

Anipse, rastet me diabet të Tipit 2 janë duke u rritur në Britani të Madhe, ekspertët atje thonë se kjo sëmundje mund të parandalohet.

Kjo, sipas tyre arrihet me një dietë të duhur, e cila mundëson uljen e rrezikut nga sëmundjet e zemrës, verbërimi dhe amputimet, shkruajnë mediat britanike.

“Gjithçka është te vënia e qëllimeve reale të cilat përshtaten me mënyrën tuaj të të jetuarit”, ka thënë Natasha Marsland, këshilltare e lartë në shoqatën “Diabetes UK”.

“Gjërat e vogla e bëjnë dallimin”, është shprehur ajo.

Çfarë duhet të bëni?

  • Humbisni pesë përqind të peshës trupore.
  • Dilni në shëtitje për 10 minuta pas ushqimit.
  • Një mollë në ditë mban diabetin larg jush.
  • Fikeni televizorin pas dy orëve që e keni shikuar.
  • Shijoni një pije alkoolike në ditë – vetëm një.
  • Shmangini kafenë.
  • Flini mirë.
  • Ushtroni./Gazeta Sinjali/

Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: