image Mbi 20 mijë kosovarë për pushime në Shqipëri vetëm brenda dy javësh
[wp-story id="814678"]

Sociale

Mbi 20 mijë kosovarë për pushime në Shqipëri vetëm brenda dy javësh

news image

Në Pikën Kufitare të Morinës në 15 ditëshin e parë të korrikut është shënuar fluks lëvizje të pushuesve nga Kosova, që edhe këtë sezon po zgjedhin bregdetin shqiptar për të kaluar pushimet.

Edhe këtë të premte, në orët e para të mëngjesit sipas burimeve kufitare kanë hyrë në territorin e Shqipërisë mbi 20 mijë qytetarë të Kosovës, ndërkohë që ky fluks do të jetë edhe më i madh pasdite dhe në fundjavë.

Shumë nga pushuesit e Kosovës, thonë se këtë sezon çmimet e larta po ndikojnë edhe në kohën e qëndrimit të tyre në bregdetin shqiptar.

Në Morinë në ditët e zakonshme të javës veprohet me procedurë të përshpejtuar, për të shmangur krijimin e radhëve të gjata dhe janë në punë shtatë sportele ndërkohe që në fundjavë do të jenë pa kontrolle në kufi, shkruan oranews.

Këtë sezon ndryshe nga vitet e tjera në asnjë moment nuk janë shënuar radhë dhe pritje në kufirin Shqipëri-Kosovë.

/GazetaSinjali/