image Materazzi: Roma është kandidat për fitimin e Scudettos - Sinjali

Materazzi: Roma është kandidat për fitimin e Scudettos

news image

Legjenda e Interit, Marco Materazzi, e sheh Romën e José Mourinhos si një kandidat solid për titullin dhe insiston se tifozët Nerazzurri duhet t’i besojnë klubit.

Interi ka ri-nënshkruar Romlu Lukakun nga Chelsea, por mund të shesë një nga asetet e tyre më të mëdha për të balancuar financat.

Milan Skriniar është lidhur me një kalim te PSG për shumë kohë tani, por Nerazzurrët nuk do ta shesin mbrojtësin e tyre yll për më pak se 70 milionë euro. Interi ka nevojë për një shitje me para të mëdha këtë verë për të balancuar financat.

“Çdo lojtar i madh është i rëndësishëm dhe i paprekshëm në Inter, por klubit duhet t’i besohet. Disa vite më parë ata premtuan se do të ktheheshin në nivelin më të lartë dhe kjo ndodhi”, tha Materazzi për gazetën La Gazzetta dello Sport.

“Lukaku vendosi të rikthehet pasi kaloi një vit jashtë fushës. Ai duhet të vendosë 90 minutat në këmbë, por sapo të rifitojë qëndrueshmërinë, nuk do të ketë probleme. Ai është në sinkron me Lautaron dhe gjithçka do të bëhet e natyrshme”.

Ylli belg është rikthyer në Stadio Meazza në formë huazimi pasi nuk arriti të vendoset në Stamford Bridge nën drejtimin e Thomas Tuchel.

Gjigantët e Serie A kanë nënshkruar gjithashtu falas me Henrikh Mkhitaryan dhe André Onana, Kristjan Asslani dhe Raoul Bellanova në një marrëveshje fillestare huazimi me opsion blerjeje.

“Interi ka shtuar cilësinë dhe cilësia gjithmonë bën diferencën”, vazhdoi Materazzi.

“Një gjë është të kesh 10-11 startues të mundshëm, por të kesh 20 është një gjë tjetër, veçanërisht në një sezon të tillë të veçantë ku do të ketë 50 ditë pushime të detyruara për shkak të Kupës së Botës. Nuk do të jetë e lehtë ta menaxhosh atë”, vazhdoi fituesi i Kupës së Botës të Italisë 2006.

“Nuk është kurrë e lehtë të përmirësosh një ekip si Interi. Ata kanë humbur Ivan Perisic, i cili ndryshoi ekuilibrin kështu që pres shumë nga Robin Gosens. Ai mund të shënonte 11-12 gola në sezon, kështu që nuk mund të merret në pyetje.

Ai duhet të jetë gati në momente të rëndësishme dhe jam i sigurt se do t’ia dalë”.

A është Interi ende favorit për të fituar titullin?

“Epo, skuadrat e tjera kanë nënshkruar shumë përforcime. Mourinho ka krijuar një mjedis të jashtëzakonshëm në Romë, duke krijuar magji mes klubit, ekipit dhe tifozëve. Ai ka përvojën dhe besueshmërinë për të kërkuar më të mirën nga lojtarët e tij”, tha Materazzi, i cili fitoi trefishin në Stadio Meazza në 2009-10 nën drejtimin e trajnerit portugez.

“Nuk është kurrë e lehtë të fitosh dhe Mou e di se si ta bëjë këtë. Ai ka bashkuar Romën dhe është një mrekulli e vërtetë. Është pothuajse e pamundur ta bësh atë në Romë”.

Interi do të bëjë debutimin e tyre në Serie A në sezonin 2022-2023 në Lecce të shtunën, ndërsa Giallorossi do të udhëtojnë në Stadio Arechi për t’u përballur me Salernitana të dielën.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: