image Marseille konfirmon nënshkrimin me Alexis Sanchez - Sinjali

Marseille konfirmon nënshkrimin me Alexis Sanchez

news image

Pas përfundimit të kontratës me Interin me pëlqim reciprok, Olympique Marseille konfirmon se Alexis Sanchez do të arrijë sonte për të nënshkruar si agjent i lirë.

Kiliani kishte kontratë te Nerazzurri deri në qershor 2023, por të dy palët preferuan të ndaheshin një vit më herët, edhe nëse kjo do të thoshte që Interi të dorëzonte një pagë të raportuar prej 5 milionë eurosh.

Olympique Marseille është gati ta mirëpresë atë tani me një test mjekësor të planifikuar për nesër në mëngjes.

Drejtori i tyre i komunikimit Jacques Cardoze konfirmoi me një postim në Twitter se ‘astronauti i ri’ i përfaqësuar nga një flamur kilian pritej të ulej në orën 20:50 me orën lokale.

Raportohet të jetë një kontratë njëvjeçare me opsion për t’u zgjatur deri në qershor 2024.

Kjo duhet të vlejë rreth 2.5 milionë euro në sezon, një ulje masive e pagës nga 7 milionë euro paga që Interi kishte trashëguar nga marrëveshja e tij me Manchester United.

Edhe pse ai nuk ishte aspak zgjedhja e parë, Alexis Sanchez ende kontribuoi me nëntë gola dhe pesë asistime në 39 ndeshje konkurruese për Interin sezonin e kaluar.

Ato përfshinin goditje vendimtare në finalen e Coppa Italia dhe Supercoppa Italiana.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: