image Mariupoli nën rrënoja derisa ofensiva ruse intensifikohet, publikohen pamjet e reja - Sinjali

Mariupoli nën rrënoja derisa ofensiva ruse intensifikohet, publikohen pamjet e reja

news image

Ushtria ukrainase është bllokuar në Mariupol ndërsa forcat ruse përparojnë në qytetin port kyç jugor, Mykhaylo Podolya, tha një zyrtar nga zyra e Presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

“Ushtarët tanë mbeten të bllokuar në qytet dhe kanë probleme me furnizimet,” tha zoti Podolya, duke shtuar se ata po monitorojnë situatën në kohë reale.

Mariupol është nën bombardime intensive nga forcat ruse që nga fillimi i marsit.

Qyteti shtrihet midis rajoneve pro-ruse të Donetskut dhe Luhanskut në lindje dhe Krimesë së aneksuar në jug. Marrja e qytetit ka qenë qëllimi kryesor i ofensivës ruse.

Zelensky ka thënë se dhjetëra mijëra njerëz mund të jenë vrarë në Mariupol.

BBC nuk e ka verifikuar shifrën, por raportet nga rajoni dhe refugjatët që ikën nga qyteti flasin për trupa të shtrirë në rrugë dhe shumica e ndërtesave të dëmtuara ose të shkatërruara.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin