image Mali i Zi shpall ditë zie në nder të viktimave në Serbi

Rajon

Mali i Zi shpall ditë zie në nder të viktimave në Serbi

news image

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka njoftuar se Qeveria e tij ka vendosur ta shpallë 7 majin ditë zie, për shkak të ngjarjeve që kanë ndodhur ditët e fundit në Serbi.

Një 13-vjeçar vrau ditë më parë tetë nxënës dhe një rojë të shkollës në Beograd, ndërsa në një sulm tjetër në Mladenovac u vranë edhe tetë persona të tjerë.

Abazoviq ka shkruar të premten në Twitter duke njoftuar për vendimin dhe duke shprehur ngushëllime.

“Mali i Zi është me Serbinë dhe qytetarët e vet në këto momente të vështira e tragjike. U shprehim ngushëllime familjeve të viktimave dhe u urojmë shërim të shpejt e të lehtë të lënduarve. Me këtë rast, Qeveria e Malit të Zi ka vendosur ta shpallë të dielën, 7 majin, ditë zie në gjithë shtetin”, ka shkruar Abazoviq.

/GazetaSinjali/