image Arrestohet një serb në Istog, dyshohet se ishte i përfshirë në masakrën e Dubravës

Siguri

Arrestohet një serb në Istog, dyshohet se ishte i përfshirë në masakrën e Dubravës

news image

Një shtetas serb i dyshuar për krime lufte është arrestuar në Istog, raporton Gazeta Sinjali.

Në njoftimin e policisë thuhet se i dyshuari ishte i përfshirë në masakrën e Dubravës.

Tutje thuhet se me urdhër të prokurorit të Prokurorisë Speciale është lëshuar aktvendim për arrestim dhe ndalim policor në kohëzgjatje prej 48 orësh.

Njoftimi i policisë:

“Policia e Kosovës, respektivisht Njësia për Hetimin e Krimeve të Luftës, në bashkëpunim dhe me autorizim të Prokurorisë Speciale, ka zhvilluar hetime lidhur me krimet e kryera gjatë periudhës kohore të viteve 1998/99 në Kosovë, ku përmes rrugëve hetimore- operative ka pranuar informacion për një të dyshuar potencial si pjesëmarrës në këto krime, konkretisht në masakrën e Dubravës në maj 1999.
Policia e Kosovës, me datën 01.12.2022, ka shoqëruar të dyshuarin mashkull kosovar serb, G. M. (1958) në Polici për intervistim dhe procedura të mëtejme. Në konsultim me prokurorin kompetent i dyshuari i lartcekur është intervistuar në prezencë të avokatit të tij të siguruar sipas detyrës zyrtare, nën dyshimin se i njëjti është përfshirë në veprën penale ‘krime lufte kundër popullsisë civile’.
Me urdhër të prokurorit të Prokurorisë Speciale është lëshuar aktvendim për arrestim dhe ndalim policor në kohëzgjatje prej 48 orësh” thuhet në njoftimin e Policisë.

/GazetaSinjali/