image Mehaj: Mospranimi i krimeve nga Serbia është t'i dënosh me vdekje për së gjalli familjarët e viktimave

Drejtësi

Mehaj: Mospranimi i krimeve nga Serbia është t’i dënosh me vdekje për së gjalli familjarët e viktimave

news image

Kryeministri Albin Kurti, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj si dhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu kanë bërë homazhe në Poklek e Çikatovë të Vjetër, në 24 vjetorin e masakrës ndaj 77 banorëve të këtij fshati, raporton Gazeta Sinjali.

Mehaj tha se 77 viktimat e kësaj masakre të cilët përveçse janë vrarë, janë masakruar e pastaj dhe djegur, janë dëshmia e barbarisë së shtetit kriminal serb, ndërsa 17 prilli i vitit 1999 do të jetë data që përjetësisht do të qëndrojë ngulitur në memorien e familjarëve të viktimave, familjeve Muqolli, Caraku e Elshani, banorëve të Drenasit dhe gjithë Kosovës.

”Pajtimit të vërtetë i paraprin drejtësia e kërkim falja për viktimat, pranimi i ekzistencës së njëri-tjetrit e i fakteve, përgjegjësia shtetërore e shoqërore, dëmshpërblimi. Agresori të mos sillet si viktimë por të njoh realitetin”, shtoi Mehaj.

https://www.facebook.com/mehaj.armend/posts/pfbid02FWGfwZ5LPA5YcJrbt59wp2kFvfNCWoJ39ceLnqRa6iAWz1Jw65PRLpVxiHy9ZtXtl?cft[0]=AZV_gQNhk8YD_pdHYdvYidYhUPammm5U_6yvA5snYMFyyKDilaGcvotwW278xzpPEz_i_qsQDgXcFUJh3cFBqWRdmo-RxJuJ_76_Zj-GHYC-f9hf0B-Cly0kfXdi1V237jdqR2t_y5h1VIj_ENhVqqeSOgYwMZlwxNTqhgQ365NFnH8J8Zmw1I0qbo9GTX0CEpo&tn=%2CO%2CP-R

/GazetaSinjali/